Zobrazeni vystrah

Při nahrávání obsahu došlo k problému. Zkuste stránku nahrát znovu. Pokud problém přetrvává, ujistětě se, že máte povolený Javascript a že používate podporovaný prohlížeč - více informací.

Zprávy


  24.6.2022

  Tisková zpráva


  Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021


  Dnes, rok od výskytu ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021, vychází mezinárodní hodnotící zpráva, která do detailu shrnuje informace získané průzkumem v terénu a další upřesněné poznatky o samotném tornádu včetně podrobného pohledu na jednotlivé úseky postupu tornáda.


  Tisková zpráva ČHMÚ k nové zprávě (česky) ZDE:

  Čtěte více (dokument pdf).

  Ke stažení (dokument docx).


  Mezinárodní hodnotící zpráva (anglicky) ZDE:
  https://www.essl.org/cms/report-published-on-the-joint-damage-survey-of-the-tornado-in-southeast-czechia-on-24-june-2021/
  .
  23.6.2022

  Tisková zpráva


  Bouřky hlídá v ČHMÚ také nová Konvektivní skupina


  V průběhu loňské letní sezóny začala vznikat v rámci ČHMÚ odborná Konvektivní skupina. Od 1. května letošního roku funguje v operativním režimu a zkvalitňuje tak služby v oblasti předpovědi konvektivních jevů, tedy bouřek a jejich extrémních projevů.

  Foto: Lukáš Ronge (Amatérská meteorologická společnost).


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  16.6.2022

  Tisková zpráva


  Předběžné zhodnocení terénního šetření v obci Lanžhot po hlášeném výskytu tornáda 13. 6. 2022


  Konvektivní bouře, která krátce po 18. hodině SELČ postoupila od severozápadu nad ORP Břeclav a Hodonín, pokračovala v produkci nebezpečných jevů. I když podle radarových snímků v 18:30 SELČ byla převážná část bouře v oblasti východně od dálnice D2, její jihozápadní okraj produkoval v tu chvíli intenzivní nárazy větru páchající škody v Břeclavi a blízkém okolí. Přímo v Lanžhotu pak bylo podle svědectví tamních lidí a dokumentačních materiálů na sociálních sítích pozorováno tornádo. K terénnímu průzkumu a následné potvrzení či vyvrácení výskytu tornáda v Lanžhotu se 14. 6. 2022 dopoledne vydal na místo tým meteorologů.
  Cílem terénního průzkumu bylo především zjistit rozsah a typ poškození budov a způsob poničení vegetace a také zmapovat identifikované škody v oblasti.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  14.6.2022

  Tisková zpráva


  Pravděpodobnost růstu hub v nové mapové podobě


  Letos nově přinášíme každý den mapu zobrazující pravděpodobnost růstu hub. Model vznikl ve spolupráci Oddělení biometeorologických aplikací v Praze a Oddělení meteorologie a klimatologie v Plzni.
  Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových a teplotních podmínek pro růst hub. Houby potřebují k růstu dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky.


  Více v tiskové zprávě (dokument pdf).


  Soubor ke stažení (dokument docx).  14.6.2022

  Tisková zpráva


  Průzkum dopadů tornáda
  na jižní Moravě 13. 6. 2022


  Předběžné informace z terénního průzkumu potvrzují, že vznik škod v Lanžhotu a okolí skutečně souvisí s rotující kondenzační nálevkou, kterou zachytilo vícero lidí na video, a že tedy šlo skutečně o tornádo - a to minimálně o intenzitě F1.


  Více v tiskové zprávě (dokument pdf).


  Soubor ke stažení (dokument docx).>> Archiv

Výstražné informace

Sucho

Aktuality


  28.6.2022

  Zpravodaj ČHMÚ Ostrava
  5-2022

  K dispozici je letošní 5. číslo „Zpravodaje” s informacemi o počasí, teplotách, srážkách, hydrologické situaci a přehledu úrovně znečištění ovzduší v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji v měsíci květnu. V tomto vydání přinášíme jako zajímavost recenzi knihy „Český a moravský les”.


  27.6.2022

  Podatelna ČHMÚ

  Podatelna ČHMÚ bude v pondělí 4. 7. 2022 – UZAVŘENA. Poštu doručenou doručovatelskými službami bude přejímat vrátnice ČHMÚ.
  Děkujeme za pochopení.


  24.6.2022

  Knihovna mimo provoz

  Oznamujeme všem zájemcům, že odborná knihovna ČHMÚ bude ve dnech 29. 6.8. 7. 2022 z provozních důvodů uzavřena.
  Děkujeme za pochopení.


  14.6.2022

  Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky v ČR v květnu 2022

  Jaká byla kvalita ovzduší a jaké byly rozptylové podmínky v České republice v květnu 2022 zjistíte v měsíčních zprávách, které vydává Úsek kvality ovzduší ČHMÚ. Celou zprávu za květen 2022 naleznete zde.


  8.6.2022

  Znečištění ovzduší v datech,
  Tabelární ročenka za rok 2021

  Úsek kvality ovzduší vydává datovou část Tabelární ročenky za rok 2021, jedná se o kapitoly 3-42, včetně podrobného přehledu. Jsou zde přehledně zobrazeny výsledky měření kvality ovzduší v roce 2021. Více zjistíte v samotné ročence za rok 2021, kterou naleznete zde.


>> Archiv